Częste pytania

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to bardzo popularna wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, która trwa około tygodnia (chociaż niektóre objawy mogą występować nawet do trzech tygodni). Choroba dotyka osoby w każdym wieku i może być wywołana przez ponad 200 wirusów, z których najpopularniejszymi są rinowirusy. Najczęściej zwiastują ją kaszel, ból gardła, nieżyt nosa i podwyższona temperatura, które są odpowiedzią układu immunologicznego na atakujące organizm drobnoustroje.
Przy infekcji wirusowej bardzo ważne jest właściwe leczenie, czyli stosowanie leków napotnych oraz objawowo łagodzących objawy. Warto zwrócić także uwagę na wzmacnianie odporności po chorobie.
W czasie przeziębienia nie należy stosować antybiotyków, które działają jedynie na bakterie ani leków przeciwgorączkowych. Nieleczone lub nieskutecznie leczone przeziębienie może prowadzić do komplikacji bakteryjnych, takich jak zapalenia oskrzeli, płuc, zatok, ucha czy migdałków, dlatego gdy pojawiają się objawy, zawsze warto pokazać się lekarzowi.

Dlaczego składniki pochodzenia naturalnego są skuteczne w leczeniu przeziębienia?

W leczeniu przeziębienia należy wybierać produkty, leki i suplementy diety o działaniu napotnym i łagodzącym objawy takie jak kaszel, katar czy ból gardła. Ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne szczególnie dobrze sprawdzają się wówczas rozwiązania oparte o składniki pochodzenia naturalnego znane od wieków, które hamują dalszy rozwój choroby.
Najpopularniejszym domowym lekarstwem na przeziębienie jest miód, który wykazuje właściwości antybakteryjne, bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwalergiczne – z tego powodu został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny środek na kaszel i przeziębienia, który może ukoić stan zapalny gardła i jest zalecany przy leczeniu dzieci*.

Do składniki pochodzenia naturalnego polecanych przy leczeniu przeziębienia zaliczane są również:

  • propolis, czyli kit pszczeli – działa przeciwbakteryjnie i hamuje replikację wirusów i rozwój drobnoustrojów**
  • olejek z mięty pieprzowej – stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i do inhalacji***
  • eukaliptus – o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, który ułatwia odkrztuszanie i udrażnianie nosa****
  • korzeń prawoślazu lekarskiego – polecany przy nieżytach gardła, zapaleniach krtani i strun głosowych, anginie i suchym kaszlu dzięki działaniu powlekającym i łagodzącym podrażnienia*****

Źródła:
*WHO, Cough and Cold Remedies for the Treatment of Acute Respiratory Infections in young children, Child and adolescent health and development, 2001.
**Przeciwbakteryjne działanie galanginy zawartej w propolisie w stosunku do bakterii gram dodatnich, Farmakologiczny Przegląd Naukowy, 2019, s. 24-26.
**Lu LC, Chen YW, Chou CC, Antibacterial activity of propolis against Staphylococcus aureus, Int J Food Microbiol, 2005, 102: s. 213-220.
***Kedzia A., Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 2007, nr 4.
****http://www.phmd.pl/api/files/view/29329.pdf
*****http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/prawoslaz-wlasciwosci-i-zastosowanie-45455.html

Kaszel w przeziębieniu – mokry czy suchy?

W przebiegu przeziębienia mogą wystąpić oba te rodzaje kaszlu – jeden po drugim. Na początku infekcji podrażnienie będzie prowokowało duszący kaszel nieproduktywny (czyli taki, przy którym nie jest odksztuszana żadna wydzielina). Następnie – w wyniku zgromadzonego się płynu z powodu infekcji – kaszel stanie się mokry i produktywny (wtedy dochodzi do odksztuszania lepkiej, żółtawej wydzieliny zawierającej drobnoustroje). Pod koniec infekcji może utrzymywać się suchy, poinfekcyjny kaszel do 3 tygodni po ustaniu innych objawów.
W czasie suchego kaszlu bardzo istotne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza i nawilżanie gardła.

Jak długo może trwać kaszel po chorobie?

U większości dzieci kaszel infekcyjny minie samoistnie w ciągu 14 dni, u niektórych utrzyma się do 3 tygodni, co nie jest niepokojącym objawem. Jeśli jednak kaszel przedłuża się lub stan dziecka się nie poprawia, jest to sygnał, że mogło dojść do powikłania i konieczna jest wizyta u lekarza.

Skąd bierze się katar?

Powietrze, które wdychamy, jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane. Podczas tego procesu najważniejszą rolę pełni błona śluzowa dróg oddechowych, wyposażona wyspecjalizowany nabłonek migawkowy złożony z milionów rzęsek zanurzonych w lepkim śluzie, w którym grzęzną mikroby chorobotwórcze. Kiedy jednak homeostaza zostaje zaburzona, w wyniku infekcji obserwujemy obrzęk śluzówki nosa i zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych. Skutkuje to wyciekiem wodnistej treści z nosa, czyli właśnie kataru. W tym czasie trzeba dbać o drożność nosa, dlatego wskazane jest jego częste oczyszczanie – w przeciwnym razie oddychanie przez usta może spowodować dodatkowe podrażnienie gardła.

Jak rozpoznać i leczyć katar alergiczny (sienny) i katar w przeziębieniu?

Katar alergiczny (sienny) objawia się rzadką, wodnistą wydzieliną z nosa, która pojawia się i trwa przez cały czas ekspozycji na czynnik powodujący alergię. Często towarzyszą mu świąd, łzawienie i zaczerwienienie oczu, czasami także uczucie duszności i bóle głowy. Zazwyczaj uspokaja się po zaprzestaniu kontaktu z alergenami, podaniu leków zmniejszających dolegliwości alergiczne lub sprayu do nosa, który przyniesie ulgę w oddychaniu.
Katar w przeziębieniu to z kolei jeden z objawów choroby, który zazwyczaj jest wodnistą lub gęstą wydzieliną. Najczęściej towarzyszą mu podwyższona temperatura, bóle głowy i gardła. Pojawia się około od 1 do 3 dni od momentu styczności z wirusem i mija po około tygodniu. Przy uczuciu męczącego zatkanego nosa oraz przy zapaleniu zatok warto zastosować spray rozrzedzający wydzielinę, który zapewni dodatkowe działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Czym są apiterapia i API-technologia?

Apiterapia to słowo pochodzące z połączenia łacińskiego słowa apis (pszczoła) ze słowem terapia. To metoda profilaktyki i leczenia przy pomocy produktów pochodzenia pszczelego i wykonanych z ich częściowym udziałem – czyli miodu, propolisu (kit pszczeli), pyłku kwiatowego, wosku, jadu i mleczka pszczelego. Ten sposób terapii znany jest od wieków, a obecnie stosuje się go jako wsparcie lub alternatywę dla leczenia przy użyciu nowoczesnych leków syntetycznych.
API-technologia to innowacyjna, zaawansowana technologicznie metoda przetwarzania produktów pszczelich i ich łączenia z ziołami, która pozwala na zachowanie wszystkich naturalnych właściwości i wyprodukowanie wyrobów medycznych zawierających skuteczną kombinację składników aktywnych. Miód ani zioła nie są poddawane obróbce chemicznej, a dzięki unikalnemu sposobowi produkcji powstają z nich ekologiczne wyroby medyczne o stałym składzie i wzmocnionym efekcie leczniczym.