Dolegliwości

Produkty Apicold® to linia kompleksowo wspomagająca walkę z objawami przeziębienia.

Sprawdź, jak rozróżnić niedogodności, które szczególnie łatwo pokonasz z odpowiednimi preparatami.

Czym właściwie jest przeziębienie?

Chociaż każdy z nas doświadczył tej choroby, jest niełatwa do pisania ze względu na różnorodny, bardzo indywidualny przebieg. Przyjęło się określać, że przeziębienie to wirusowa choroba zakaźna górnych dróg oddechowych, której objawami są kaszel, ból gardła, nieżyt nosa i gorączka. Właściwe leczenie polega na wspieraniu układu odpornościowego, które zazwyczaj określa lekarz. Wizyta w gabinecie lekarskim to podstawa – pozwala na uniknięcie błędów niewłaściwego leczenia, które może prowadzić do komplikacji bakteryjnych.

Kaszel mokry czy kaszel suchy?

Kaszel mokry czy kaszel suchy?

Kaszel to nic więcej niż odruch obronny organizmu – jego zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych. Może być powodowany przez bodźce mechaniczne (np. ciało obce czy nadmiar wydzieliny) albo przez chemiczne (w tym mediatory stanu zapalnego). Zdecydowanie najmniej przyjemny jest kaszel suchy, będący najczęściej objawem rozpoczynającego się przeziębienia lub grypy. Jak najłatwiej je rozróżnić? Przy obydwu występuje ból gardła, ale przy kaszlu mokrym dodatkowo słychać i czuć, że odkrztuszana jest wydzielina – jest lepka i żółta. Kaszel suchy wiąże się natomiast z napadami męczących ataków, które nie dają efektu jak w pierwszym przypadku. Przeziębione gardło dobrze pokazać lekarzowi, by zaproponował właściwe leczenie.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła może być powodowane przez bakterie lub (w większości przypadków) wirusy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel i kichanie lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą – np. przez picie z jednego naczynia lub pocałunki. Przeziębione gardło dobrze nawilżać i oszczędzać. W przypadku wirusowego zapalenia gardła warto stosować leki przeciwbólowe i łagodzące stan zapalny, które zmniejszą dolegliwości trwające około tygodnia.

Katar sienny czy katar w przeziębieniu?

Katar sienny czy katar w przeziębieniu?

Zdarza się, że trudno odróżnić objawy alergii od przeziębienia. Zapchany nos może być objawem obu stanów chorobowych. Najłatwiej potwierdzić diagnozę, dokładnie obserwując samopoczucie i… katar. Jeśli chodzi o alergicznie zapchany nos, najczęściej spotykamy się z rzadką wydzieliną, która jest niemal jedynym objawem – trwającym tak długo, jak istnieje kontakt z alergenem. W przypadku kataru w przeziębieniu obserwacja będzie inna: wydzielina z nosa będzie wodnista lub gęsta, dodatkowo pojawią się bóle mięśni i podwyższona temperatura – ten stan powinien utrzymywać się około tygodnia.

Ostre zapalenie zatok (łac. rhinosinusitis)

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok zaczyna się niewinnie – zazwyczaj od kichania, które przeradza się w zapchany nos. Jeśli przeziębienie nie zostanie doleczone, wydzielina nie znika, a organizm nie ma jak się jej pozbyć. W zatokach zaczynają namnażać się bakterie i pojawiają się charakterystyczne bóle głowy, a nos jest cały czas zapchany – i tak można scharakteryzować zapalenie zatok. Pochylanie się jest wówczas niemożliwe, ponieważ wzrasta ciśnienie i ma się poczucie rozsadzania głowy. Konieczne jest skuteczne wyleczenie, by nie doszło do przewlekłego zapalenia zatok.

Ostre zapalenie zatok (łac. rhinosinusitis)

Ostre zapalenie zatok (łac. rhinosinusitis)

Najczęstszą przyczynę bakteryjnego zapalenia zatok są:

  • Streptococcus pneumoniae
  • Haemophilus influenzae
  • Moraxella catarrhalis
  • Staphylococcus aureus
  • Streptococcus pyogenes
  • Pseudomonas aeruginosa
Ostre zapalenie zatok (łac. rhinosinusitis)

Apicold Propo działa bakteriobójczo:

  • w 100% na Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc – pneumokok)
  • w 95% na Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej)
  • w 100% na Haemophilus influenza (tzw. pałeczka „grypy”)

Ocena działania przeciwdrobnoustrojowego preparatu Apicold Spray do nosa Propo; Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 01.2019.