Skład

Produkty z linii Apicold® pomagają zwalczać główne objawy przeziębienia, zapalenie gardła, kaszel i niedrożny nos. Powstały dzięki skutecznej kombinacji składników pochodzenia naturalnego, których dobroczynne działanie znane jest od wieków.

Składniki pochodzenia naturalnego

MIÓD

Miód dzięki właściwościom antybakteryjnym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym i przeciwalergicznym jest jednym z najpopularniejszych naturalnych produktów wykorzystywanych przy leczeniu przeziębienia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że miód może ukoić stan zapalny gardła i może być zalecany do łagodzenia bólu gardła u dzieci*. Ma bogaty skład: zawiera cukry, składniki mineralne, mikroelementy, enzymy, aktywne substancje biologiczne, witaminy B1, B2, B6, E, K, C, karoten, kwas pantotenowy i kwas foliowy**. Jest głównym składnikiem linii produktów Apicold®.

*WHO, Cough and Cold Remedies for the Treatment of Acute Respiratory Infections in young children, Child and adolescent health and development, 2001.
**Horn H., Leibold G., Medicines from the hive: honey, pollen, royal jelly, beeswax, propolis, bee venom, 2006, 238 s.

PROPOLIS

Badania naukowe potwierdziły, że propolis wykazuje właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne. Działa także jako miejscowy środek znieczulający, ma efekt biostymulujący i immunomodulujący. Działanie zawdzięcza występowaniu substancji takich jak flawonoidy (jednym z nich jest galangina, która hamuje namażanie wirusów oraz rozwój drobnoustrojów*), trójterpeny oraz estry kwasów fenolowych**. Składa się z ponad 300 składników aktywnych, zawiera m.in. witaminy B1, B2, B6, C, E, kwas pantotenowy i kwas foliowy oraz sód, potas, magnez, wapń, cynk i żelazo.

*Przeciwbakteryjne działanie galanginy zawartej w propolisie w stosunku do bakterii gram dodatnich, Farmakologiczny Przegląd Naukowy, 2019, s. 24-26.
**Lu LC, Chen YW, Chou CC, Antibacterial activity of propolis against Staphylococcus aureus, Int J Food Microbiol, 2005, 102: s. 213-220.

OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ

Olejek z mięty pieprzowej jest stosowany w medycynie naturalnej w nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Wykorzystywany jest do inhalacji w łagodzeniu objawów zapalenia zatok, przeziębienia i grypy*.

*Kedzia A., Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 2007, nr 4.

KORZEŃ PRAWOŚLAZU LEKARSKIEGO

Korzeń prawoślazu lekarskiego sprawdza się przy wszelkiego rodzaju nieżytach gardła, zapaleniach krtani i strun głosowych, pomocniczo przy anginie i zakażeniach przebiegających z suchym i męczącym kaszlem oraz zalęgającą w oskrzelach wydzieliną. Substancje śluzowe, które zawiera, działają osłaniająco, powlekająco i łagodzą podrażnienia.

Czytaj dalej >

EUKALIPTUS

Olejek z liści eukaliptusa ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dzięki zawartości eukaliptolu, ceneolu i seskwiterpenów. Pobudza ruchy rzęsek płuc i upłynnia śluz, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie i udrażnianie kanałów nosowych w czasie kataru.

Czytaj dalej >