Katar, a dokładnie nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej nosa, jest najczęstszym zakażeniem górnych dróg oddechowych. Wywołują go przede wszystkim wirusy i bakterie, może być również spowodowany alergią. Katar wirusowy łatwo się przenosi, towarzyszą mu kichanie, zatkany nos, ból głowy. Powstaje w wyniku działania układu odpornościowego, który w ten sposób próbuje się pozbyć się wirusów z organizmu. Często stanowi oznakę rozpoczynającego się przeziębienia, nie należy go jednak lekceważyć, ponieważ powiedzenie, że katar leczony i nieleczony trwają tyle samo nie jest prawdziwe. Próba jego przeczekania może zakończyć się dodatkowo zakażeniem bakteryjnym i koniecznością zastosowania antybiotyku.

Udrożnienie nosa to pierwszy krok

Najważniejsze w walce z uciążliwym katarem jest udrożnienie nosa, tak by ułatwić oddychanie. W domowych warunkach można spróbować inhalacji, wystarczy do tego miska z gorącą wodą i majerankiem. Wydzielina zalegająca w nosie blokuje ruch rzęsek nabłonka w jamach, które odpowiadają za jej transport i usuwanie z organizmu. Dlatego regularne oczyszczenie nosa i zatok jest tak ważne.

W walce z katarem pomogą:

  • inhalacja z olejków aromatycznych, majerankowego lub rumiankowego naparu, które pomogą odblokować nos,
  • rozgrzewająca kąpiel po powrocie kiedy na dworze leje lub plucha, a Ty przemokniesz,
  • picie dużej ilości płynów, dzięki temu wydzielina rozrzedza się, co wpływa na oczyszczenie nosa,
  • spożywanie gorących potraw, para pozytywnie wpływa na zatkany nos,
  • częste mycie rąk, zwłaszcza po każdym korzystaniu z chusteczek, w celu minimalizacji rozprzestrzeniania się wirusów.

Pomoc z apteki

Kiedy domowe sposoby zawodzą warto skorzystać z rady farmaceuty, wybierając w pierwszej kolejności naturalne produkty. Szybkie i skuteczne udrożnienie nosa możliwe jest dzięki Apicold Propo, dzięki izotonicznemu roztworowi wody morskiej, który zawiera standaryzowany ekstrakt z kitu pszczelego. Cechą charakterystyczną surowców roślinnych jest zmienny skład chemiczny, dlatego konieczna jest standaryzacja, proces ustalający stałe parametry jakości produktu. Standaryzowany propolis stanowi gwarancję skuteczności, wysokiej aktywności przeciwbakteryjnej i przeciwwirusowej.

Naturalne składniki wpływające na normalizację funkcjonowania błony śluzowej równomiernie działają na całą powierzchnię, a także pomagają rozpuścić zalegającą wydzielinę. Spray ma dodatkowo działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu chroni przed dalszym rozwojem infekcji. Jego skuteczne działanie zawdzięczamy mocy pochodzącej z natury.

Źródła:

Luo H. Study on apoptosis of BEL-7402 cells induced 14. by galangin. Zhong Yao Cai 2008; 31: 1204-07

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19112903/

Prof. Dr hab. Barbara Filipek; Katedra Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego CM UJ

Propolis właściwości lecznicze i zastosowanie Źródło: Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/zalety-i-wady-propolisu-893657